Biedronki

Biedroneczki są w kropeczki… ale u nas kropek brak.
Figlujemy i skaczemy, zdarza nam się chodzić wspak.
Każdy z nas jest pięciolatkiem, więc wspaniała to jest pora,
By codziennie, już od rana, mknąć wesoło do przedszkola.
Nasze panie co dzień rano stoją w drzwiach z wesołą minką
I w ten sposób się witają z każdym chłopcem i dziewczynką.
Kto Biedronką już się stanie, musi dzielny być i miły,
By dać przykład tym maluchom, co dopiero tu przybyły.
Czasem trzeba śpiewać, tańczyć, liczyć, dzielić na sylaby,
Innym razem coś malować, nieraz czasu brak na laby.
U nas nikt nie zazna nudy, mamy dużo zabaw w kole,
Lalki, auta, klocki, misie, tego nie ma nawet w szkole!
Po angielsku poznajemy nowe słowa i piosenki
I książeczki też czytamy – przecież problem to niewielki.
Wszystkie dzieci chcą być zdrowe, więc na spacer co dzień gnamy,
A gdy ciepło jest na dworze, to plac zabaw uwielbiamy.

Tematyka kompleksowa: Grudzień

1. Dokarmiamy ptaki, zwierzęta, niech każdy przedszkolak o tym pamięta
  2. Tylko w rodzinie czas szybko płynie
  3. Świąteczny czas, świąteczny czas wesoło wita nas…
  4. W całym domu pachnie lasem, to już święta są za pasem
  5. Mały skok w Nowy Rok

Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne - Grudzień

1. Współtworzenie przyjaznej atmosfery w grupie, przestrzeganie ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie, integracja grupy przedszkolnej.
  2. Doskonalenie wzajemnych relacji pomiędzy dziećmi, opartych na wzajemnym szacunku i akceptacji, wspólne zabawy, zwrócenie uwagi na fakt, aby dzieci czuły się w przedszkolu bezpiecznie i swobodnie.
  3. Doskonalenie samodzielności w zakresie samoobsługi: rozbieranie się i ubieranie, spożywanie posiłków, porządkowanie zabawek, zgłaszanie swoich potrzeb.
  4. Obserwowanie środowiska przyrodniczego: zwrócenie uwagi na zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie na przełomie jesieni i zimy, konieczność dostosowania stroju do warunków atmosferycznych, konieczność niesienia pomocy ptakom, zwierzętom.
  5. Przypomnienie dzieciom zasad bezpiecznego korzystania z drogi wokół przedszkola i zasad bezpieczeństwa w przedszkolu.
  6. Wdrażanie dzieci do dbałości o zdrowie poprzez higienę i prawidłowe odżywanie się oraz zdrowy tryb życia.
  7. Rozwijanie umiejętności formułowania krótkich wypowiedzi na określone tematy oraz analizy i syntezy słuchowej.
  8. Rozwijanie sprawności manualnej, ćwiczenia grafomotoryczne.
  9. Doskonalenie umiejętności matematycznych – klasyfikowania i porównywania wielkości i liczebności, przeliczania, kontynuowania rozpoczętych rytmów, wdrażanie do dodawania na konkretach oraz nazywania liczb.
  10. Rozwijanie umiejętności oraz pogłębianie predyspozycji muzycznych, plastycznych, językowych i ruchowych.
  11. Uwrażliwienie na sferę emocjonalną – nauka umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych.
  12. Przybliżanie dzieciom tradycji bożonarodzeniowych, zwrócenie uwagi na rodzinny charakter Świąt Bożego Narodzenia, wspólne przygotowania do świąt w przedszkolu.

Ważne daty: Grudzień

• 4.12. - Czytające przedszkole: Dzień Górnika przybliżenie dzieciom pracy górnika –przeczytanie LEGENDY: SKARBNIK - DUCH KOPALNI, wykonywanie czapki górnika
  • 7.12. - Czytające przedszkole: Dzień Świętego Mikołaja – zapoznanie dzieci z sylwetką Biskupa Mikołaja na podstawie legend zawartych w książce C. Pertlera, E. Reuys „Dzieci obchodzą dzień św. Mikołaja”, porównywanie sylwetki Biskupa Mikołaja i Świętego Mikołaja
  • 11.12. - Zajęcia w ramach projektu ,,Przedszkolne podróże małe i duże” – Rosja – poznanie ciekawostek na temat Rosji, poznanie kroku podstawowego tańca rosyjskiego ,,Kazaczok”, wykonywanie matrioszek z butelek plastikowych
  • 14.12. - Zajęcia w ramach projektu ,,Mali Einsteini” – zabawy badawcze z wodą CZ. II
  • 15.12. - Czytające przedszkole: „Wigilijne Opowieści” – wprowadzenie dzieci w atmosferę świąt – czytanie opowieści ,,Święta w wiosce Smerfów”
  • 16.12. - Czytające przedszkole: „Wigilijne Opowieści” – wprowadzenie dzieci w atmosferę świąt – czytanie opowieści ,,Gdzie jest Mikołaj?”
  • 17.12. - Czytające przedszkole: „Wigilijne Opowieści” – wprowadzenie dzieci w atmosferę świąt – czytanie opowieści ,,Cudowne Boże Narodzenie”
  • 18.12. - Czytające przedszkole: „Wigilijne Opowieści” – wprowadzenie dzieci w atmosferę świąt – czytanie opowieści ,,Pierwsza gwiazdka”. Wspólne kolędowanie.
  • 21.12. - Dzień Guzika – zabawy z klasyfikowaniem guzików, wykonywanie choinki (ozdoby choinkowej) z użyciem guzików

Kredki, jak się okazało 23.11., służą nie tylko do kolorowania. My wykorzystaliśmy je do liczenia oraz układania obrazków i liter. Od dzisiaj będziemy też samodzielnie temperować nasze kredeczki.

25.11. obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Pluszowego Misia. Wspólnie przeczytaliśmy książkę ,,We're going on a bearhunt", oglądaliśmy bajkę z serii ,,Troskliwe Misie", a także wykonaliśmy opaskę, która pozwoliła nam wcielić się w prawdziwe niedźwiadki. Niestety nie mogliśmy przynieść naszych ulubieńców do przedszkola, ale przesyłamy zdjęcia z misiami z domków.